13 marca 1940 r. po ponad 105 dniach działań wojennych zakończyła się sowiecko-fińska wojna zimowa, tzw. talvisota.
Wojna zimowa (30 listopada 1939 – 13 marca 1940) była wynikiem agresji ZSRR na Finlandię, motywowanej postanowieniami tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow. Stalin dążył do podporządkowania Finlandii, ale fiński rząd odmówił ustępstw, co doprowadziło do inwazji. 30 listopada 1939 roku Armia Czerwona, licząca 450 tysięcy żołnierzy, przekroczyła granicę, szybko docierając do Linii Mannerheima na Przesmyku Karelskim.
Początkowa faza wojny pokazała słabości sowieckiej armii. Finowie, choć znacznie słabsi liczebnie, umiejętnie wykorzystywali znajomość terenu i przewagę taktyczną. Kluczowe starcia miały miejsce na Przesmyku Karelskim oraz w północnych rejonach Suomussalmi i Raate, gdzie fińska armia rozbiła kilka sowieckich dywizji, niwecząc plany Moskwy na szybkie przecięcie kraju.
>>> Czytaj także: Droga do Raatte – pogrom radzieckiej 44 dywizji <<<
Wobec ogromnych strat wśród swoich żołnierzy Stalin zdecydował się na zmianę dowództwa. Klimenta Woroszyłowa zastąpił Siemion Timoszenko, który w lutym 1940 roku rozpoczął nową ofensywę. ZSRR wprowadził do walki ciężkie czołgi KW oraz masowe ataki, co ostatecznie zmusiło Finlandię do negocjacji.
Podpisany 13 marca 1940 roku traktat pokojowy zmusił Finlandię do oddania ZSRR 35 tysięcy km² terytorium, w tym miasta Viipuri. Mimo to Finlandia zachowała niepodległość. Sowiecka agresja spotkała się z międzynarodowym potępieniem, co skutkowało wykluczeniem ZSRR z Ligi Narodów. Straty po obu stronach były ogromne – Finlandia straciła 22 849 żołnierzy, natomiast według różnych źródeł liczba poległych Sowietów wynosiła od 230 tysięcy do nawet miliona.
>>> Czytaj także: Säkkijärven polkka: piosenka, dzięki której Finowie rozminowali miasto <<<
Wojna zimowa obnażyła słabości Armii Czerwonej i miała wpływ na decyzję Hitlera o rozpoczęciu operacji Barbarossa. Doświadczenia wyniesione z konfliktu sprawiły, że Finlandia w 1941 roku przystąpiła do wojny po stronie III Rzeszy, próbując odzyskać utracone terytoria.