11 lutego 1945 roku zakończyła się, trwająca od 4 lutego, konferencja przywódców trzech głównych mocarstw koalicji antyhitlerowskiej: Józefa Stalina (ZSRR), Winstona Churchilla (Wielka Brytania) i Franklina Delano Roosevelta (USA). Celem spotkania w Jałcie było ustalenie kształtu powojennej Europy oraz podziału stref wpływów.

Podczas obrad przywódcy wielkich mocarstw podjęli decyzje w kilku kluczowych kwestiach. Ustalono, że Niemcy zostaną podzielone na cztery strefy okupacyjne, kontrolowane przez ZSRR, USA, Wielką Brytanię i Francję. Miało to zapewnić stabilność i eliminację zagrożenia ze strony nazistowskich Niemiec. Ponadto Niemcy zostały obciążone obowiązkiem zapłaty reparacji wojennych, których ostateczny rozmiar miał być ustalony w późniejszym terminie.

Jednym z kluczowych tematów była sprawa Polski. Zdecydowano, że Kresy Wschodnie zostaną włączone do ZSRR, a w zamian Polska otrzyma ziemię lubuską, Pomorze Zachodnie, Dolny Śląsk i część Prus Wschodnich. Ustalono także utworzenie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, który miał przeprowadzić wolne wybory, jednak wybory te zostały później sfałszowane. Postanowiono również o przymusowym wysiedleniu Niemców z Polski, Węgier i Czechosłowacji.

>>> Czytaj także: Krótka historia II wojny światowej <<<

Stalin uzyskał zgodę na dominację ZSRR w Europie Środkowo-Wschodniej, co oznaczało, że państwa takie jak Polska, Czechosłowacja czy Węgry miały znaleźć się w radzieckiej strefie wpływów. Kolejną ważną decyzją było zobowiązanie ZSRR do przystąpienia do wojny przeciwko Japonii w ciągu dwóch do trzech miesięcy po kapitulacji Niemiec. W zamian Stalin otrzymał obietnicę kontroli nad Sachalinem, Wyspami Kurylskimi oraz Port Arthur.

Uchwały konferencji w Jałcie były sukcesem Stalina i potwierdzały jego wizję powojennej Europy. Rząd Tymczasowy w Warszawie, popierany przez ZSRR, przyjął postanowienia z zadowoleniem. Natomiast polski rząd na uchodźstwie w Londynie, na czele którego stał Tomasz Arciszewski, potępił decyzje jałtańskie, uznając je za zdradę polskiej niepodległości.

>>> Czytaj także: Gework Wartanian – człowiek, który uratował Wielką Trójkę <<<

Konferencja jałtańska ukształtowała powojenną mapę polityczną Europy i stała się początkiem podziału świata na dwie strefy wpływów, co w konsekwencji doprowadziło do zimnej wojny. Jej postanowienia miały długofalowe skutki, które na dziesięciolecia wpłynęły na losy Europy i świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę