29 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa — święto ustanowione w 2011 roku przez Sejm RP na mocy ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Po raz pierwszy uroczyście obchodzono je w 2012 roku. Data ta nie jest przypadkowa — łączy się z przypadającym tego samego dnia Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ.
Dzień Weterana to wyraz szacunku i wdzięczności dla wszystkich Polaków, którzy reprezentowali nasz kraj poza jego granicami w misjach wojskowych, pokojowych i stabilizacyjnych. Tradycyjne rozumienie słowa „weteran” — jako starego, wysłużonego żołnierza — w Polsce zyskało dziś nowy wymiar. Mianem weterana określa się zarówno żołnierzy Wojska Polskiego służących na misjach ONZ, NATO czy Unii Europejskiej, jak również funkcjonariuszy innych służb: Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz pracowników resortu spraw wewnętrznych i administracji, którzy uczestniczyli w operacjach zagranicznych.
>>> Czytaj także: Misja polskich „błękitnych hełmów” w Egipcie <<<
Obchody Dnia Weterana obejmują uroczystości państwowe, ceremonie składania kwiatów, koncerty i spotkania z weteranami. To także okazja do przypomnienia społeczeństwu, jak ważną rolę odgrywają ci, którzy niejednokrotnie ryzykowali zdrowie i życie, niosąc pomoc w najtrudniejszych zakątkach świata — od misji pokojowych na Bałkanach, przez operacje stabilizacyjne w Iraku i Afganistanie, po wsparcie humanitarne w różnych regionach dotkniętych konfliktami i katastrofami.
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa to nie tylko święto bohaterów, ale także wyraz pamięci o tych, którzy z zagranicznych misji nigdy nie wrócili.
>>> Czytaj także: Udział Polski w operacji „Enduring Freedom”<<<
Zdjęcie główne: Polscy żołnierze w Afganistanie, Fot. st. chor. sztab. A.Roik/Combat Camera DORSZ