AktualnościMilitarne
0

Wyciek poufnych danych o F-117 na forum gry War Thunder

Kilka dni temu na forum popularnej gry War Thunder ujawniono publicznie dokumenty na temat  amerykańskiego odrzutowego samolotu bombowego wykonanego w technice obniżonej wykrywalności F-117 Nighthawk. Podręcznik lotu tego samolotu o technologii stealth opublikowany przez jednego z użytkowników, zawierał wiele poufnych danych w tym szczegółów dotyczących jego konstrukcji.

Przeciek potwierdził Konstantin Govorun, szef ds. relacji publicznych w firmie Gaijin Entertainment, która jest odpowiedzialna za rozwijanie gry. „Nasi moderatorzy szybko usunęli post, skasowali pliki i zbanowali użytkownika” – poinformował.

Rzekomo post na forum War Thunder zawierał podręcznik lotu F-117, w tym specyfikacje silnika, lokalizację czujników oraz kąty ostrzału. Same dokumenty nie były oznaczone jako tajne, ale uważane są za poufne.

Zaprojektowany przez firmę Lockheed F-117 został dostarczony do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w 1982 roku i osiągnął zdolność operacyjną w następnym roku. Powstał, ponieważ Stany Zjednoczone potrzebowały operacyjnego samolotu, który mógłby latać bez wykrywania. Jego kształt o kątowych linii zmniejszał sygnaturę radarową, a zewnętrzna powłoka pochłaniała fale radarowe.

Po swoim pierwszym locie w 1981 roku, myśliwiec F-117 Nighthawk zadebiutował bojowo osiem lat później w trakcie inwazji Stanów Zjednoczonych na Panamę. Następnie, podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, F-117 odbył 1271 bojowych lotów. W marcu 1999 roku jeden z F-117 został zestrzelony nad Serbią, a pilot został później uratowany. Cztery lata później, F-117 przeprowadził pierwsze naloty bojowe podczas wojny w Iraku. To tylko kilka kluczowych momentów w historii tego niezwykłego samolotu, który zdobył sławę dzięki swojej niewidzialności na radarach i zdolności do przeprowadzania precyzyjnych uderzeń.

>>> Czytaj także: „The Package Q Airstrike” – największa misja operacyjna F-16 <<<

To nie pierwszy przypadek opublikowania wrażliwych danych przez graczy War Thunder. W 2021 roku opublikowane poufne dane na temat czołgu Challenger-2, a rok później udostępniono wrażliwe informacje na temat myśliwca F-16 Fighting Falcon i samolotów F-15 Eagle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *