W historii wojen istnieją słynne starcia, które zadziwiają swoją okazałością i epickim rozmachem. Bitwy pod Stalingradem, Waterloo czy Gettysburg stały się legendami. Jednak istnieją również te wojny, których nikt nie pamięta. Dziś opowiemy wam o takiej właśnie wojnie, jakiej nie było, a przynajmniej tak się wydaje. Witajcie w świecie najbardziej nieznanej wojny w historii – konfliktu między Polską a Japonią!

Niewielu z was zapewne wie, że Polska wypowiedziała wojnę tylko jednemu krajowi od momentu odzyskania niepodległości w 1918 roku, i była to Japonia. Tak, tak, to nie żart. Wśród niemal niekończącej się historii konfliktów w pierwszej połowie XX wieku, napaści hitlerowskich Niemiec czy sowieckiej Rosji to oficjalnie Polska zdecydowała się na starcie z krajem, który był położony o tysiące kilometrów od jej granic. Wypowiedziała wojnę państwu, które przed 1939 roku posiadała bardzo przyjazne stosunki.

Co ciekawe, ta najdziwniejsza wojna w historii nie była ani zbyt krwawa, ani zbyt intensywna. Nie odnotowano żadnych starć zbrojnych między Polską a Japonią. To jakby dwie osoby stanęły sobie naprzeciwko, obrzuciły się wyzwaniami, a potem odwróciły się i poszły swoimi drogami. To była bitwa bez bitwy, wojna bez wrogów.

Nikt by o niej nie wiedział, gdyby nie Dziennik Ustaw RP z 20 grudnia 1941 roku, w którym zapisano: „Na podstawie art. 12 ustawy konstytucyjnej stanowię na wniosek Rady Ministrów, że Rzeczpospolita Polska znajduje się począwszy od dnia 11 grudnia 1941 roku, w stanie wojny z Imperium Japońskim”. Oczywiście Rząd Polski na uchodźctwie podjął taką decyzję ze względów politycznych po japońskim ataku na Pearl Harbor. Jednakże akt ten stanowi dowód, że jedyną wojną „de iure” prowadzoną przez II Rzeczpospolitą była właśnie ta z Japonią.

Ówczesny premier Japonii – Hideki Tōjō po ogłoszeniu stanu wojny pomiędzy Polską a Japonią miał stwierdzić, że wyzwania Polaków nie przyjmujemy. Polacy, bijąc się o swoją wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wielkiej Brytanii.

Premier Japonii Hideki Tojo z wizytacją na Filipinach | Źródło: domena publiczna (Wikimedia Commons)
Premier Japonii Hideki Tojo z wizytacją na Filipinach | Źródło: domena publiczna (Wikimedia Commons)

Mieliśmy więc do czynienia z dwoma wyjątkowymi zjawiskami, które zasługują na naszą szczególną uwagę. Wojna, którą ogłoszono w grudniu 1941 roku była to jedyna konfrontacja Polski wypowiedziana zgodnie z prawem międzynarodowym w ciągu całego XX wieku. Dodatkowo jednak, to co sprawia, że to wydarzenie jest jeszcze bardziej niezwykłe, to fakt, że wojna ta nie spotkała się z oficjalnym uznaniem ze strony jej przeciwnika, co jest zaskakującym precedensem w światowych stosunkach międzynarodowych.

Jednak historia zna swoje zakręty, i pomimo braku działań wojennych, trwała formalnie przez 15 lat. Dopiero 8 lutego 1957 roku Polska i Japonia postanowiły zakończyć tę surrealistyczną wojnę i podpisały układ o przywróceniu normalnych stosunków.

Podsumowując, Polska i Japonia, dwie nacje znane ze swoich unikalnych tradycji i kultur, przystąpiły do najdziwniejszej wojny w historii. Bez jednego strzału, bez jednej bitwy, bez jednego wroga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top