Zdjęcie główne: Ostrówki. Miejsce po mogile na Trupim Polu po ekshumacji | Fot. Leon Popek, źrodło: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
AktualnościHistoryczne
0

Kolejne ekshumacje ofiar Rzezi Wołyńskiej

Zgodnie z informacją przekazaną przez Michała Dworczyka, na Ukrainie po 8 latach przerwy rozpoczęły się pierwsze ekshumacje ofiar Rzezi Wołyńskiej. Ponadto, Kijów ma zamiar wystąpić z propozycją utworzenia polsko-ukraińskiej rady do spraw Wołynia.

Michał Dworczyk podkreślił, że obecne poszukiwania prowadzone są w miejscowości Puźniki, gdzie poszukuje się około 100 polskich ofiar rzezi wołyńskiej. Polska liczy na uzyskanie dalszych zgód na przeprowadzenie kolejnych ekshumacji.

Warto zaznaczyć, że Puźniki to obecnie nieistniejąca wieś na Ukrainie, znajdująca się w rejonie czortkowskim, obwodu tarnopolskiego, na południe od wsi Zalesie. W nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku mieszkańcy tej wsi zostali bestialsko wymordowani przez oddział UPA pod dowództwem Petra Chamczuka „Bystrego”, a ich domy zostały doszczętnie zniszczone przez ogień.

Dodatkowo, zgodnie z informacją od założycielki Stowarzyszenia Pojednanie Polsko-Ukraińskie, Karoliny Romanowskiej, Kijów ma zamiar wystąpić z propozycją utworzenia polsko-ukraińskiej rady do spraw Wołynia.

Warto oczekiwać na dalsze oficjalne potwierdzenia i informacje w tej sprawie. Realizacja tej inicjatywy, jeśli do niej dojdzie, może stanowić ważny krok w kierunku pojednania i rozpoczęcia dialogu między Polską a Ukrainą w kontekście trudnej przeszłości obu krajów.

Rzeź Wołyńska to tragiczny okres w historii, w którym doszło do ludobójstwa na mieszkańcach polskich Kresów, dokonanego przez oddziały ukraińskich nacjonalistów (UPA), często przy aktywnym udziale miejscowej ludności ukraińskiej. W wyniku tych ataków na Polaków na obszarze przedwojennego województwa wołyńskiego szacuje się, że zginęło tragicznie od 50 do 60 tysięcy Polaków. W odpowiedzi na te straszliwe wydarzenia, doszło do działań odwetowych podjętych przez Polaków, co skutkowało śmiercią około 2-3 tysięcy Ukraińców.

Punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej stanowiła tragiczna data, jaką była tzw. „krwawa niedziela” – 11 lipca 1943 roku. Wówczas oddziały UPA przypuściły brutalne ataki na niemal 100 polskich miejscowości, co spowodowało ogromne straty i cierpienie na obu stronach konfliktu.

Zdjęcie główne: Ostrówki. Miejsce po mogile na Trupim Polu po ekshumacji | Fot. Leon Popek, źrodło: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *