9 marca 2007 roku, rozkazem Dowódcy Marynarki Wojennej, powołano Morską Jednostkę Działań Specjalnych „Formoza” (JW 4026), która stała się pierwszą samodzielną formacją tego typu w Polsce. Jednostka, której skład tworzyli płetwonurkowie bojowi oraz komandosi z 3. Flotylli Okrętów, została podporządkowana rozkazom Dowódcy Marynarki Wojennej.
Korzenie Formozy sięgają roku 1974, kiedy to powołano Zespół Badawczy ds. Płetwonurków Morskich, mający na celu opracowanie planu stworzenia specjalistycznej grupy płetwonurków wojskowych. Przez wiele lat Formoza funkcjonowała w strukturach Marynarki Wojennej, aż w 2007 roku, w wyniku zmian organizacyjnych, stała się częścią nowo powstałych Wojsk Specjalnych. W 2011 roku, decyzją Ministra Obrony Narodowej, przyjęto nową nazwę dla jednostki – Jednostka Wojskowa Formoza, która odzwierciedlała jej wieloletni przydomek.
Formoza to jednostka wyspecjalizowana w operacjach na wodzie i terenach wodno-lądowych. Dzięki zaawansowanemu szkoleniu i wyposażeniu, często porównywana jest do amerykańskich Navy Seals, a jej żołnierze zyskali przydomek „Polskich Fok”. Formoza jest zdolna do prowadzenia działań w różnych warunkach, zarówno w czasie pokoju, jak i w okresach kryzysów, realizując operacje specjalne zarówno na lądzie, jak i w wodzie.
Formoza brała udział w wielu międzynarodowych misjach, w tym w Iraku, gdzie jej zadaniem była ochrona polskich statków biorących udział w operacjach wojskowych. Żołnierze tej jednostki służyli m.in. w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Zatoce Perskiej (2000 i 2003), Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, pełnili dyżury bojowe w ramach NATO Response Force oraz podczas operacji na Morzu Śródziemnym, takich jak misja Sophia, której celem była walka z nielegalnym handlem ludźmi.