8 stycznia 1918 roku prezydent USA, Thomas Woodrow Wilson, przedstawił w orędziu do Kongresu swój plan na nowy porządek światowy po zakończeniu I wojny światowej, znany jako „Czternaście punktów Wilsona”. Program ten zakładał stworzenie sprawiedliwszych warunków dla państw Europy, a jego celem była m.in. prewencja przed wybuchem kolejnych wojen. Wśród najważniejszych postulatów znalazły się: rozdzielenie Austrii i Węgier, korekta granic Włoch i Francji, oraz – co niezwykle istotne dla Polski – utworzenie niepodległego państwa polskiego. Wilson proponował również powołanie Ligi Narodów, która miała czuwać nad pokojem na świecie.

Choć orędzie Wilsona miało charakter przełomowy, dla Polaków walka o niepodległość wciąż była pełna wyzwań. Zakończenie I wojny światowej i kapitulacja Niemiec jesienią 1918 roku stworzyły przestrzeń do realizacji polskich ambicji niepodległościowych. Warto zaznaczyć, że uznanie przez kanclerza Rzeszy Maksymiliana Badeńskiego 5 października 1918  warunków „Czternastu punktów Wilsona” jako podstawy rokowań doprowadziło do rozejmu kończącego I wojnę światową.

„Czternastu punktów Wilsona”

  1. Porozumienia pokojowe będą jawnie zawierane, nie będzie już porozumień tajnych. Dyplomacja ma działać jawnie i publicznie.
  2. Całkowita wolność żeglugi na morzach, poza wodami terytorialnymi, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny, poza przypadkami, kiedy morza te będą zamknięte całkowicie lub częściowo przez działania międzynarodowe, mające na celu wykonanie międzynarodowych porozumień.
  3. Zniesienie barier gospodarczych i ustalenie warunków handlu równych dla wszystkich narodów akceptujących pokój i stowarzyszonych dla jego utrzymania.
  4. Wzajemna wymiana wystarczających gwarancji, tak aby zbrojenia narodowe zostały zredukowane do minimum.
  5. Rozstrzygnięcie sporów kolonialnych w atmosferze swobodnej, otwartej i całkowicie bezstronnej, ale przestrzegając zasady, że interesy ludności zainteresowanej mają równą wagę co interesy Rządów.
  6. Ewakuacja wszystkich rosyjskich terytoriów i uregulowanie stosunków z Rosją, Rosja ma prawo do samookreślenia swojego ustroju politycznego.
  7. Belgia musi być ewakuowana i stać się w pełni suwerennym krajem.
  8. Terytorium francuskie zostanie uwolnione i odbudowane. Alzacja i Lotaryngia mają powrócić do Francji.
  9. Korekta granicy włoskiej, wzdłuż linii narodowościowej.
  10. Stworzenie możliwości autonomicznego rozwoju narodom Austro-Węgier.
  11. Rumunia, Serbia i Czarnogóra odzyskają utracone w czasie wojny terytoria, Serbii zostanie przyznany wolny dostęp do morza, stosunki między różnymi państwami bałkańskimi muszą być oparte na przyjacielskich porozumieniach, uwzględniających linie podziału wspólnot i narodowości.
  12. Ludności tureckiej Imperium Osmańskiego zapewniona zostanie suwerenność i bezpieczeństwo, innym narodom zamieszkującym Imperium przysługuje prawo do bezpieczeństwa i rozwoju, oraz autonomia. Dardanele zostaną otwarte dla okrętów i statków handlowych, zabezpieczone gwarancją międzynarodową.
  13. Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową.
  14. Stworzenie Ligi Narodów, której celem będzie zapewnienie gwarancji niepodległości politycznej oraz integralności terytorialnej wszystkich państw..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę