25 maja 1455 roku doszło do bitwy pod Pruską Iławą, starcia będącego częścią toczącej się wówczas wojny trzynastoletniej pomiędzy Królestwem Polskim a Zakonem Krzyżackim. Bitwa ta zakończyła się dotkliwą porażką wojsk lojalnych wobec Polski i miała istotne konsekwencje dla przebiegu konfliktu w Prusach Dolnych.
Wiosną 1455 roku Krzyżacy, dowodzeni przez komtura Henryka von Plauena, rozpoczęli nową ofensywę w Prusach Dolnych, próbując odzyskać tereny utracone rok wcześniej. Sprzyjała im miejscowa ludność, niezadowolona z polskich rządów i rosnących ciężarów podatkowych na potrzeby wojny.
Wojska von Plauena rozpoczęły oblężenie Knipawy, najważniejszego portu regionu i kluczowej części Królewca. W odpowiedzi gubernator pruski z ramienia króla Polski, Jan Bażyński, zorganizował pospolite ruszenie, które pod dowództwem Ramsza Krzyszkowskiego wyruszyło na odsiecz.
Po drodze na odsiecz Knipawie, pospolite ruszenie liczące około 2000 ludzi obległo zamek w Pruskiej Iławie. To tam 25 maja nad ranem doszło do decydującego starcia.
Krzyżacy, dowodzeni przez Ludwika von Heifensteina i Jana von Blanckensteina, nadciągnęli na czele 550-osobowego oddziału, by wesprzeć załogę zamku. Zaskoczeni i nieprzygotowani oblegający nie zdołali stawić skutecznego oporu. Korzystając z efektu zaskoczenia i niedbalstwa Krzyszkowskiego, Krzyżacy rozgromili pospolite ruszenie.
Bilans bitwy był dla sił pruskich katastrofalny: zginęło od 800 do 1000 ludzi, a około 300 dostało się do niewoli. Sam Ramsz Krzyszkowski zdołał uciec z pola walki.
Przegrana pod Iławą otworzyła Krzyżakom drogę do kontynuowania oblężenia Knipawy. Mimo wysłania kolejnych polskich posiłków pod dowództwem Andrzeja Tęczyńskiego, nie udało się przerwać oblężenia – oddziały te zatrzymały nieprzychylne Polsce tereny Warmii.
W rezultacie 14 lipca 1455 roku, po 14 tygodniach oblężenia, Knipawa skapitulowała. Choć warunki poddania były względnie korzystne, już dwa lata później miasto stało się główną siedzibą wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, co stanowiło poważne wzmocnienie pozycji Zakonu na tym obszarze.