13 listopada 1919 roku w Horodence, na ówczesnych Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej (obecnie Ukraina) urodził się Stanisław Skowroński „Widelec” – późniejszy cichociemny.
Stanisław Skowroński synem Józefa, komendanta posterunku Policji Państwowej, i Franciszki z domu Zajączkowskiej. Gdy wybuchła wojna we wrześniu 1939 roku, nie został zmobilizowany. W 1941 roku – po zajęciu tych terenów przez ZSRR – został przymusowo wcielony do Armii Czerwonej, gdzie służył w 55. Zmotoryzowanym Pułku Piechoty. Przełom nastąpił w marcu 1942 roku, gdy wstąpił do tworzącej się w ZSRR Armii Andersa. Po ukończeniu szkoły podchorążych został skierowany do Wielkiej Brytanii i przydzielony do Sekcji Dyspozycyjnej Sztabu Naczelnego Wodza.
10 lipca 1943 roku złożył przysięgę jako cichociemny – żołnierz Polskich Sił Zbrojnych przeszkolony do specjalnych misji w okupowanym kraju. Do Polski został przerzucony w nocy z 21 na 22 września 1943 roku w ramach operacji „Neon 5”. Po zrzucie dostał przydział do Oddziału V Łączności Komendy Głównej Armii Krajowej, gdzie służył jako radiotelegrafista w batalionie „Iskry”. Wiosną 1944 roku został skierowany na Wileńszczyznę – objął dowództwo plutonu radiołączności w sztabie Okręgu Wilno AK.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Wileńszczyznę został aresztowany i zesłany do obozu pracy w Zagłębiu Donieckim. Udało mu się jednak uciec i w październiku 1945 roku dotarł do Warszawy, a później do Głogówka. Zagrożony aresztowaniem przez Urząd Bezpieczeństwa, zdecydował się na ucieczkę z Polski. Razem z żoną, Joanną Sawicką, przekroczył nielegalnie granicę z Czechosłowacją i dotarł do Niemiec, skąd później wyemigrował do Argentyny. Tam założył rodzinę, miał trzy córki.
Osiedlił się w Río Ceballos, w prowincji Córdoba, gdzie założył własne przedsiębiorstwo i aktywnie działał w środowisku polonijnym jako przewodniczący lokalnego oddziału Związku Polaków. W 2009 roku – już jako nestor i świadek historii – odwiedził Polskę. Był autorem wspomnień „Orzeł ujarzmiony”, opublikowanych w 1992 roku, w których opisał swoje wojenne losy i walkę o przetrwanie.
Stanisław Skowroński zmarł 20 kwietnia 2016 roku w wieku 97 lat.