10 czerwca 1967 roku o godzinie 18:30 oficjalnie zakończyła się tzw. wojna sześciodniowa. Trwające zaledwie sześć dni starcie rozegrało się pomiędzy Izraelem a koalicją państw arabskich, w skład której wchodziły przede wszystkim Egipt, Jordania i Syria, a także wspierające je Irak, Arabia Saudyjska, Kuwejt i Algieria.

Wojna była kulminacją wieloletnich napięć, rywalizacji i wzajemnej wrogości pomiędzy państwami arabskimi a Izraelem, które narastały od momentu powstania państwa izraelskiego w 1948 roku. Szczególnym punktem zapalnym były kwestie kontroli nad terytoriami, uchodźcami palestyńskimi oraz swobodą żeglugi na Morzu Czerwonym. Bezpośrednią iskrą, która doprowadziła do wybuchu wojny, była decyzja Egiptu o zamknięciu Cieśniny Tirańskiej dla izraelskiej żeglugi – krok uznany przez Izrael za casus belli.

Izrael uderzył pierwszy. 5 czerwca 1967 roku rozpoczął się zmasowany atak lotniczy, który zniszczył większość lotnictwa egipskiego jeszcze na ziemi. Następnie armia izraelska błyskawicznie ruszyła do ofensywy lądowej. W ciągu sześciu dni Izraelowi udało się rozgromić siły Egiptu, Jordanii i Syrii. W wyniku zwycięskiej ofensywy wojska izraelskie zajęły ogromne obszary: Strefę Gazy i Półwysep Synaj odebrane Egiptowi, Zachodni Brzeg Jordanu i Wschodnią Jerozolimę zajęte od Jordanii, Wzgórza Golan, zdobyte z rąk syryjskich.

>>> Czytaj także: Wojna sześciodniowa – izraelski „blitzkrieg” w szczegółach <<<

Wojna sześciodniowa całkowicie zmieniła układ sił na Bliskim Wschodzie. Izrael, który wcześniej znajdował się w sytuacji zagrożenia ze wszystkich stron, wyszedł z konfliktu jako regionalna potęga militarna z rozległymi zdobyczami terytorialnymi. Z kolei państwa arabskie doznały dotkliwej porażki – militarnej, politycznej i psychologicznej.

Choć wojna trwała zaledwie sześć dni, jej skutki odczuwalne są do dziś. Konflikt zapoczątkował nową erę napięć izraelsko-arabskich, a zajęte w 1967 roku tereny stały się przedmiotem wieloletnich sporów, wojen i negocjacji. Dla wielu mieszkańców regionu był to punkt zwrotny, który zdefiniował całe pokolenia.

Zakończona 10 czerwca 1967 roku wojna nie przyniosła trwałego pokoju – wręcz przeciwnie, utwierdziła obie strony w przekonaniu, że spór o ziemię i tożsamość będzie kontynuowany przez dziesięciolecia.

>>> Czytaj także: Wojna Jom Kippur (1973) <<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę