Czyny Witolda Pileckiego z okresu II wojny światowej zostaną uwiecznione na dużym ekranie, dzięki producentowi filmu z 2019 roku pt. „1917” oraz Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej. Roboczy tytuł nowego filmu to „Enemy of My Enemy” („Wróg mojego wroga”). Będzie opowiadał o dziejach Pileckiego od jego uwięzienia w Auschwitz, po jego działalność podziemną przeciwko sowieckiej okupacji Polski.

„Enemy of My Enemy” będzie współprodukowany i finansowany przez firmę Powder Hound Pictures oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Do projektu dołączyła Jayne-Ann Tenggren, producentka „1917” i współproducentka filmu z Jamesem Bondem – „Spectre” z 2015 roku.

Film jest oparty na książce „Ochotnik” autorstwa włoskiego historyka Marco Patricellego i powstaje we współpracy z rodziną Pileckiego, która publicznie zaakceptowała scenariusz napisany przez Matta Kinga.

„Wróg Mojego Wroga” ma być największym filmem poświęconym osobie Pileckiego i będzie produkowany dzięki środkom publicznym i prywatnym. Film został opisany jako „epicka opowieść”, w której Polski Instytut Sztuki Filmowej będzie współpracować z zespołami z USA.

Witold Pilecki to postać niezwykła, która pozostawiła nieśmiertelny ślad w historii Polski. Był harcerzem, społecznikiem, ziemianinem i artystą, ale przede wszystkim – bohaterem narodowym. Jego życiorys to historia oddania Ojczyźnie i walki o niepodległość Rzeczypospolitej.

Gdy II wojna światowa wybuchła, Pilecki nie stał z boku. Włączył się czynnie w obronę Ojczyzny, już od listopada 1939 roku uczestnicząc w tworzeniu Tajnej Armii Polskiej. Był to pierwszy krok w jego niezwykłej misji.

W latach 1940-1943 Witold Pilecki podjął heroiczną decyzję – dobrowolnie trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jednak nie tylko jako więzień. Tam założył tajną organizację podziemną i zdobywał informacje o dramacie więzionych oraz bestialstwie niemieckich oprawców. To był akt odwagi, który trudno sobie wyobrazić.

Po spełnieniu swojej misji i odważnej ucieczce, Pilecki wrócił na front walki zbrojnej. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a potem znalazł się w okrutnych obozach w Lamsdorf i Murnau. Nie załamał się jednak – jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, kontynuował walkę o wolność Polski.

Po wojnie, gdy Polska znalazła się pod kontrolą radziecką, Witold Pilecki powrócił do kraju i nie zaprzestał działalności niepodległościowej. Został aresztowany, poddany brutalnemu śledztwu, a po sfingowanym procesie skazany na śmierć. 25 maja 1948 roku został zamordowany. Jednak miejsce jego spoczynku pozostaje tajemnicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top