15 marca 1945 roku w Dziwnówku, żołnierze 2. Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego z 1. Armii Wojska Polskiego dokonali symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Akt ten, nawiązujący do wydarzeń z 1920 roku w Pucku, miał symboliczne znaczenie – oznaczał trwały powrót Polski nad Bałtyk i podkreślał znaczenie Pomorza w granicach odrodzonego państwa.
Zaślubiny z morzem przeprowadzono spontanicznie, po zdobyciu Dziwnówka, z inicjatywy dowódcy 5 pułku piechoty pułkownika Antoniego Szabelskiego. W trakcie walk o Dziwnówek od 12-13 marca 1945 roku, poległo 30 polskich żołnierzy i 90 rannych. Niemcy stracili kilkuset zabitych, rannych i wziętych do niewoli. Zniszczono 3 działa samobieżne i 12 samochodów, zdobyto 9 dział i moździerzy, kilkanaście karabinów maszynowych i wiele sprzętu wojskowego.
Warto zaznaczyć, że kolejne zaślubiny z morzem, już na potrzeby propagandy odbyły się w dniu 17 marca 1945 w Mrzeżynie, gdzie kapitan Sochaczewski wypowiedział słynne słowa: „Morze przyrzekamy Ci wierność po wsze czasy”. Zaś 18 marca 1945 roku podobny akt zaślubin miał miejsce w Kołobrzegu po jego zdobyciu.