14 marca 1916 roku rozpoczęła się ekspedycja karna Stanów Zjednoczonych do Meksyku (Punitive Expedition), prowadzona w latach 1916-1917. Była konsekwencją ataku sił dowodzonych przez meksykańskiego rebelianta Francisco „Pancho” Villę na amerykańskie miasto Columbus w stanie Nowy Meksyk. Celem operacji było schwytanie lub eliminacja Villi, jednak przedsięwzięcie to zakończyło się niepowodzeniem.
Francisco (Pancho) Villa (ur. 5 czerwca 1878 w Hacienda de Río Grande; zm. 20 lipca 1923 w Parral) był meksykańskim przywódcą partyzantki chłopskiej, generałem z okresu rewolucji meksykańskiej. Przeciwnik reżimów Porfiria Díza i Victoriana Huerty. Przez Meksykanów jest uważany za bohatera, charyzmatycznego rewolucjonistę i generała o wybitnych zdolnościach taktycznych.
9 marca 1916 roku siły Pancho Villi zaatakowały Columbus, powodując straty wśród ludności cywilnej i wojska. W odpowiedzi rząd Stanów Zjednoczonych natychmiast podjął działania w celu zorganizowania ekspedycji karnej liczącej około 10 000 żołnierzy pod dowództwem generała Johna J. Pershinga. Główne jednostki biorące udział w kampanii obejmowały 7., 10., 11. i 13. pułk kawalerii, 6. i 16. pułk piechoty oraz część 6. artylerii polowej. W późniejszym okresie do operacji dołączyły kolejne jednostki, w tym 5. pułk kawalerii oraz 17. i 24. pułk piechoty.
Siły amerykańskie przekroczyły granicę z Meksykiem 14 marca 1916 roku, rozpoczynając intensywne działania poszukiwawcze. Pershing działał w ograniczonym zakresie, ponieważ jego rozkazy nakazywały szanowanie suwerenności Meksyku. Dodatkowo operacja napotykała silny opór ze strony meksykańskiego rządu i ludności. Zaawansowane jednostki ekspedycji dotarły aż do Parral, 400 mil na południe od granicy, jednak Villa uniknął pojmania.
Kampania charakteryzowała się licznymi, lecz niewielkimi starciami z oddziałami rebeliantów oraz starciami z regularną armią meksykańską. Obecność armii amerykańskiej na ziemi meksykańskiej spotkała się z potępieniem ze strony Carranzy, pomimo że ten był wrogiem Pancho Villi. Najpoważniejsze z nich miało miejsce 21 czerwca 1916 roku w Carrizal, gdzie oddział 10. pułku kawalerii poniósł znaczne straty. Istniało realne zagrożenie wybuchu wojny między USA a Meksykiem, jednak wydarzenia w Europie, związane z I wojną światową, odwróciły uwagę amerykańskich decydentów.
Choć ekspedycja nie doprowadziła do schwytania Villi, to angażowała prawie całą regularną armię USA oraz federalizowane oddziały Gwardii Narodowej, skoncentrowane na granicy z Meksykiem. Ostatecznie, w wyniku negocjacji dyplomatycznych, relacje między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem uległy normalizacji. Wojska amerykańskie wycofano z Meksyku w lutym 1917 roku, na kilka tygodni przed przystąpieniem USA do I wojny światowej. Operacja kosztowała 130 milionów dolarów i zakończyła się fiaskiem narażając prestiż Amerykanów na szwank, a przyczyniając się do budowy legendy Villi.