17 marca 2025 roku w wieku 105 lat zmarł Group Captain John Allman „Paddy” Hemingway, ostatni żyjący uczestnik bitwy o Anglię. Jego odejście zamyka rozdział historii jednego z najważniejszych starć lotniczych II wojny światowej.
John Allman Hemingway urodził się 17 lipca 1919 roku w Dublinie. W marcu 1938 roku wstąpił do Royal Air Force, a rok później rozpoczął szkolenie lotnicze w Anglii. Po wybuchu wojny latał na myśliwcach Hurricane w ramach 85. dywizjonu RAF, biorąc udział w walkach nad Francją, w tym w bitwie o Dunkierkę. 10 maja nad Francją zestrzelił niemiecki bombowiec Heinkel He 111 oraz Dornier Do 17.
Podczas bitwy o Anglię, toczonej od lipca do października 1940 roku, Hemingway wykazał się niezwykłym heroizmem. Był czterokrotnie zestrzelony, lecz za każdym razem wracał do walki. 18 sierpnia 1940 roku jego myśliwiec został uszkodzony nad Tamizą, zmuszając go do skoku ze spadochronem. 26 sierpnia ponownie został strącony nad Eastchurch, stając się pierwszą oficjalną ofiarą bojową 85. dywizjonu RAF nad Wielką Brytanią. W czasie walk nad Anglią zestrzelił niemiecki myśliwiec Bf 109.
W 1941 roku, po kolejnym awaryjnym skoku ze spadochronem, w którym doznał poważnych obrażeń, został odznaczony Distinguished Flying Cross za swoje zasługi.
Po zakończeniu Bitwy o Anglię Hemingway brał udział w dalszych kampaniach wojennych, w tym w inwazji na Włochy oraz desancie w Normandii. Po wojnie służył jako dowódca 43. Dywizjonu RAF, a następnie zajmował wysokie stanowiska w NATO i brytyjskim Ministerstwie Lotnictwa.
Po przejściu na emeryturę mieszkał przez kilka lat w Kanadzie, by w 2011 roku powrócić do Irlandii. W 2024 roku, w wieku 105 lat, odsłonił serię portretów upamiętniających ostatnich żyjących uczestników Bitwy o Anglię.
Śmierć Johna Hemingwaya została pożegnana przez Royal Air Force, brytyjskiego premiera Keira Starmera oraz księcia Walii, którzy oddali mu hołd jako bohaterowi II wojny światowej. RAF określił jego odejście jako „koniec pewnej epoki”.
Zdjęcie główne: John Allman ‘Paddy’ Hemingway | Fot. RAF, źródło: raf.mod.uk