T-72M1 z Czech i Polski obłożone pancerzem reaktywnym Kontakt-1, źródlo: General Staff of the Armed Forces of Ukraine, Facebook

Polska kontynuuje swoje zaangażowanie w pomoc wojskową dla Ukrainy, dostarczając jej kolejną partię zmodernizowanych czołgów T-72. Jest to element 46. pakietu wsparcia ogłoszonego 24 lutego 2025 roku. Choć oficjalna liczba przekazanych pojazdów nie została ujawniona, szacuje się, że może wynosić nawet 60 jednostek. Według niektórych analityków część z nich zostało już wprowadzone do użycia na froncie, gdzie wspierają ukraińskie siły zbrojne.

Informacje o przekazaniu kolejnych czołgów T-72 zaczęli przekazywać niezależni analitycy i dziennikarze. 1 marca br. Artur Micek poinformował, że maszyny są już obecne u naszego sąsiada i zapewne niedługo ruszą na front. Z kolei Marcin Wyrwał donosił, że do pomocy wysłano dużo, bo ok. 60 takich konstrukcji.

Od początku rosyjskiej inwazji w 2022 roku Polska sukcesywnie przekazuje Ukrainie czołgi T-72 w różnych wariantach, a ich łączna liczba przekroczyła już 280 sztuk. Jak informuje Army Recognition Czechy na Ukrainę przekazały co najmniej 194 czołgi T-72, w tym starsze modele T-72M1 oraz zmodernizowane wersje T-72 Avenger. Dodatkowe czołgi T-72 zostały pozyskane z Bułgarii i dostarczone przez Czechy. Ponadto inne państwa europejskie, w tym Niderlandy, Dania i Stany Zjednoczone, finansowały lub wspierały proces modernizacji i dostaw różnych wariantów T-72, zwiększając ich łączną liczbę do ponad 540 jednostek.Jak wspominał Marcin Wyrwał: „Wielu nie docenia T-72 w dobie przekazywania Leopardów i Abramsów. Ale te czołgi Ukraińcy znają, nie muszą się szkolić. Wsiadają i walczą. Czego nie da się powiedzieć o zachodnich maszynach„.

Według doniesień medialnych część przekazanych przez Polskę czołgów przeszła modernizację, obejmującą instalację dodatkowego pancerza reaktywnego, nowoczesnych systemów optycznych oraz cyfrowej komunikacji. Chociaż nie zostało oficjalnie potwierdzone, jaka wersja trafiła do Ukrainy, istnieje przypuszczenie, że mogą to być dodatkowo ulepszone modele T-72M1. Tego rodzaju modyfikacje podnoszą skuteczność pojazdów na polu walki i dostosowują je do współczesnych wyzwań bojowych.

T-72 to rodzina sowieckich czołgów, które weszły do służby w 1973 r. i na przestrzeni tych wszystkich lat doczekały się różnorodnych, mniej lub bardziej zmodyfikowanych wersji. To właśnie na bazie tej maszyny narodził się mocno zmodernizowany PT-91 Twardy. Przed tą ostatnią dostawą w polskich zasobach znajdowało się około 111 czołgów T-72M1/T-72M1R oraz 172 PT-91 Twardy. Przekazanie dodatkowego sprzętu wpłynęło na zmniejszenie tych rezerw, jednak szczegółowe dane pozostają nieujawnione.

Warto zaznaczyć, że w miejsce posowieckich konstrukcji przekazywanej na Ukrainę do użytku w polskich siłach zbrojnych wprowadzane są nowoczesne pojazdy, takie jak południowokoreańskie K2 Black Panther oraz amerykańskie M1A1 Abrams. Przekazywanie starszych czołgów Ukrainie pozwala nie tylko na wsparcie jej sił zbrojnych, ale również stwarza przestrzeń do wdrażania bardziej zaawansowanych technologii w polskiej armii.


Zdjęcie główne: T-72M1 z Czech i Polski obłożone pancerzem reaktywnym Kontakt-1, źródlo: General Staff of the Armed Forces of Ukraine, Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę