AktualnościHistoryczne
0

„Czerwone maki” – zwiastun filmu o bitwie pod Monte Cassino

Pojawił się pierwszy zwiastun dramatu wojennego zatytułowanego „Czerwone maki”. Produkcja ta, osadzona w realiach II wojny światowej, skupia się na bitwie o Monte Cassino, w której brali udział polscy żołnierze z II Korpusu gen. Władysława Andersa.

Główny bohater, Jędrek, to młody chłopak, który przeżył łagrowe piekło i opuścił ZSRR wraz z Armią Andersa jako jedno z tysięcy sierot. Przez okres niewoli przekształcił się z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, gotowego zrobić wszystko, by przetrwać. Jednakże spotkanie z żołnierzami II Korpusu oraz rozwijające się uczucie do sanitariuszki Poli sprawią, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino. Ta bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy, dalszym ataku armii aliantów we Włoszech i odmieni na zawsze los Jędrka.

18 maja 1944 roku żołnierze 2 Korpusu Polskiego pod wodzą gen. Władysława Andersa zdobyli wzgórze, o które alianci toczyli walki z Niemcami przez kilka miesięcy. Zatknęli biało-czerwoną flagę na ruinach klasztoru Benedyktynów na Monte Cassino. To zwycięstwo otworzyło aliantom drogę na Rzym.

Bitwa o Cassino – największa lądowa bitwa w Europie – była najcięższą i najkrwawszą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Po stronie niemieckiej wielu porównywało ją niepochlebnie ze Stalingradem
brytyjski historyk Matthew Parker.

W filmie „Czerwone Maki” zobaczymy także doświadczone gwiazdy. Leszek Lichota wcieli się w rolę korespondenta wojennego, Michał Żurawski zagra generała Andersa, a Szymon Piotr Warszawski wcieli się w postać Stanisława – brata Jędrka. W filmie wystąpią również Mark Kitto, Bartłomiej Topa, Łukasz Garlicki, Andrzej Mastalerz, Mateusz Banasiuk, Radosław Pazura, Szymon Nygard i inni.

„Czerwone maki” obiecuje być  wizualnym spektaklem ukazującym dramatyczne wydarzenia tamtych czasów oraz heroizm polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Krzysztof Łukaszewicz, który ma doświadczenie w filmach historycznych i militarnych. Jest bowiem twórcą m.in. filmów „Karbala”, „Orlęta. Grodno ’39” czy „Raport Pileckiego”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *