AktualnościHistoryczne
0

1939.com.pl Powstaje scenariusz filmowy Ciszewskiego

Marcin Cieszewski, autor powieści sensacyjnej z elementami science-fiction pt. „www.1939.com.pl”, poinformował o kontynuacji prac nad filmową adaptacją książki. 

Fabuła książki „www.1939.com.pl” skupia się na historii Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego pod dowództwem ppłk. Jerzego Grobickiego, który ma zostać wysłany do Afganistanu na misję wojskową. Oddział zostaje uzupełniony o grupę amerykańskich żołnierzy, którzy pilnują tajnej ciężarówki z polem siłowym do ochrony żołnierzy na froncie. Wskutek burzy następuje uruchomienie programu podróży i przeniesienie całego batalionu w czasy kampanii wrześniowej. Żołnierze niechętnie, pod naciskiem części oficerów, postanawiają wziąć udział w walkach i wspomóc Wojsko Polskie w trwającej właśnie bitwie pod Mokrą. Powieściowe postaci walczą z siłami niemieckiego XVI Korpusu, z pomocą Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Rozpoczyna się fascynująca gra wojenna.

Jak zauważa Marcin Ciszewski pisząc scenariusz do filmu, jego fabuła będzie odbiegała w szczegółach od tej książkowej: Mamy wojnę tuż za miedzą, prawdziwą, groźną, mogącą rozlać się szerzej. Polska armia też wygląda inaczej. My naprawdę mamy już inny sprzęt (wiem, dostawy trwają i będą trwać) ale wyposażenie Grobickiego w Abramsy, Himarsy i Kraby nie jest już oderwaną od życia fantazją, tylko całkiem możliwym scenariuszem. Taka grupa bojowa jadąca na prawdziwą wojnę, z zapasem amunicji i własną logistyką jest konstruktem jak najbardziej realnym. Ponadto: przez tyle lat pracy nad projektem, ewoluował on w mojej głowie. Dochodziły nowe pomysły, nowe wątki, nowe postacie. Opowieść znacznie się rozszerzyła, nabrała nowej perspektywy, wątek współczesny zrobił się nagle równie ciekawy, co „historyczny”. Reasumując: pierwsza powiesć cyklu posłużyła mi jako baza do stworzenia nowej historii, osadzonej w aktualnym kontekście, z wieloma nowymi wątkami i z nieco inaczej położonymi akcentami. Z zabawy w atrakcyjną strzelaninę pomiędzy Abramsami a Pzkpfw III stała się czymś, co pobrzmiewało w powieściach, ale IMO nie zostało wystarczająco wyeksponowane: opowieścią o tragedii ludzi zagubionych w nieswoim czasie i nieswoim miejscu.

Marcin Ciszewski jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, ze specjalizacją historia najnowsza. Od lat, choć nie uprawia historii zawodowo, pasjonuje się przebiegiem II Wojny Światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Kampanii Wrześniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *